2022 Class B Region Baseball Brackets, Schedules, Pairings & Results


May 24, 2022 10:00 am

Below are schedule/pairings/results of the 2022 NDHSAA Class B Region Baseball Tournaments (Updated as information is received from Region Tournament Administrators/Site Managers):

REGION 1 BRACKET (PDF)

REGION 1 WEB STREAM - WWW.YOURLIVEEVENT.COM

REGION 1 BASEBALL RADIO: 103.9-FM THE TRUCK

REGION 1 PAIRINGS & SCHEDULE

Tuesday, May 17

Play-In game: No. 7 Hankinson/FRCTL 5, No. 6 Enderlin 1

Thursday, May 19 at Kindred

Game 1: No. 5 Oak Grove 14, No. 4 Oakes 4 (6 inn.)

Game 2: No. 1 Central Cass 14, No. 5 Oak Grove 4 (6 inn.)

Game 3: No. 3 Kindred-Richland 22, No. 7 Hankinson/FRCTL 5 (5 inn.)

Friday, May 20 at Hendrickson Field (Enderlin)

Game 4: No. 3 Kindred-Richland 5, No. 2 Northern Cass 1

Game 5: No. 1 Central Cass 10, No. 3 Kindred-Richland 5

Game 6: No. 2 Northern Cass 13, No. 4 Oakes 3 (6 inn.)

Game 7: No. 5 Oak Grove 13, No. 7 Hankinson/FRCTL 3 (5 inn.)

Game 8: No. 2 Northern Cass 5, No. 5 Oak Grove 4

Monday, May 23 at Central Cass High School

Game 9: No. 2 Northern Cass 3, No. 3 Kindred-Richland 1

Tuesday, May 24 at Central Cass High School

Game 10: No. 1 Central Cass 3, No. 2 Northern Cass 2

Central Cass is Region 1 Champion

REGION 2 BRACKET (PDF)

REGION 2 WEB STREAM - WWW.YOURLIVEEVENT.COM

REGION 2 BASEBALL RADIO: KMAV 105.5-FM

REGION 2 PAIRINGS & SCHEDULE

Tuesday, May 24 at Scott Berry Field (Mayville, N.D.)

Game 1: No. 3 May-Port-CG 10, No. 6 Maple River 0

Game 2: No. 5 Larimore 5, No. 4 Hatton/Northwood 4

Game 3: No. 3 May-Port-CG 2, No. 2 Hillsboro/Central Valley 1

Game 4: No. 1 Thompson 24, No. 5 Larimore 0 (5 inn.)

Wednesday, May 25 at Scott Berry Field (Mayville, N.D.)

Game 5: No. 5 Larimore 13, No. 6 Maple River 3 (5 inn.)

Game 6: No. 4 Hatton/Northwood 6, No. 2 Hillsboro/Central Valley 3

Game 7: No. 4 Hatton/Northwood 5, No. 5 Larimore 4

Game 8: No. 1 Thompson 11, No. 3 May-Port-CG 1 (5 inn.)

Thursday, May 26 at Scott Berry Field (Mayville, N.D.)

Game 9: No. 3 May-Port-CG 5, No. 4 Hatton/Northwood 1

Game 10: No. 1 Thompson 5, No. 3 May-Port-CG 1

Thompson is Region 2 Champion

 

REGION 3 BRACKET (PDF)

REGION 3 PAIRINGS & SCHEDULE

Play-In Games at Higher Seed

Game 1: No. 5 South Border 13, No. 4 Midkota/Dakota Prairie/Lakota/Griggs County 5

Game 2: No. 6 New Rockford-Sheyenne 14, No. 3 Kidder County 7

Monday, May 23 at Carrington

Game 3: No. 1 LaMoure/Litchville-Marion 7, No. 5 South Border 5

Game 4: No. 2 Carrington 5, No. 6 New Rockford-Sheyenne 4

Game 5: No. 3 Kidder County 2, No. 5 South Border 0

Tuesday, May 24 at Carrington

Game 6: No. 4 Midkota/Dakota Prairie/Lakota/Griggs County 5, New Rockford-Sheyenne 0

Game 7: No. 1 LaMoure/Litchville-Marion 10, No. 2 Carrington 0 (6inn.)

Game 8: No. 3 Kidder County 5, No. 4 Midkota/Dakota Prairie/Lakota/Griggs County 0

Game 9: No. 2 Carrington 4, No. 3 Kidder County 1

Wednesday, May 25 at Carrington

Game 10: No. 1 LaMoure/Litchville-Marion 4, No. 2 Carrington 1

LaMoure/Litchville-Marion is Region 3 Champion

REGION 4 BRACKET (PDF)

REGION 4 PAIRINGS & SCHEDULE

REGION 4 BASEBALL RADIO: KNDK 1080-AM

Tuesday, May 24 at Langdon, N.D.

Game 1: No. 5 Pembina County North 7, No. 4 Midway/Minto 6

Game 2: No. 2 Grafton 9, No. 3 Park River/Fordville-Lankin 8

Game 3: No. 1 Langdon Area/Edmore/Munich 15, No. 5 Pembina County North 1 (5 inn.)

Wednesday, May 25 at Langdon, N.D.

Game 4: No. 1 Langdon Area/Edmore/Munich 10, No. 2 Grafton 1

Game 5: No. 5 Pembina County North 6, No. 3 Park River/Fordville-Lankin 5

Game 6: No. 2 Grafton 10, No. 5 Pembina County North 0 (5 inn.)

Thursday, May 26 at Langdon, N.D.

Game 7: No. 1 Langdon Area/Edmore/Munich 17, No. 2 Grafton 9

Langdon Area/Edmore/Munich is Region 4 Champion

REGION 5 BRACKET (PDF)

REGION 5 PAIRINGS & SCHEDULE

Wednesday, May 18 at Rolette

Game 1: No. 3 Bottineau 11, No. 6 Dunseith 10

Thursday, May 19 at Rolette

Game 2: No. 5 Harvey/Wells County 12, No. 4 Northern Lights 9

Monday, May 23 at Conyers Field (Cando, N.D.)

Game 3: No. 2 Rugby 7, No. 3 Bottineau 5

Game 4: No. 1 North Star 10, No. 5 Harvey/Wells County 0 (5 inn.)

Tuesday, May 24 at Rugby

Game 5: No. 4 Northern Lights 1, No. 3 Bottineau 0

Game 6: No. 5 Harvey/Wells County 6, No. 6 Dunseith 5

Game 7: No. 1 North Star 8, No. 2 Rugby 1

Game 8: No. 4 Northern Lights 22, No. 5 Harvey/Wells County 5

Wednesday, May 25 at Conyers Field (Cando, N.D.)

Game 9: No. 2 Rugby 7, No. 4 Northern Lights 2

Game 10: No. 1 North Star 6, No. 2 Rugby 5

North Star is Region 5 Champion

REGION 6 BRACKET (PDF)

REGION 6 PAIRINGS & SCHEDULE

Thursday, May 19 at Corbett Field, Minot

Play-In Game 1: No. 4 Garrison 6, No. 5 Central McLean 4

Play-In Game 2: No. 3 Bishop Ryan 14, No. 6 South Prairie/Max 4 (5 inn.)

Monday, May 23 at Corbett Field, Minot

Game 1: No. 1 Velva 23, No. 4 Garrison 3 (5 inn.)

Game 2: No. 2 Surrey 6, No. 3 Bishop Ryan 3

Game 3: No. 3 Bishop Ryan 12, No. 4 Garrison 11

Game 4: No. 2 Surrey 6, No. 1 Velva 5

Tuesday, May 24 at Corbett Field, Minot

Game 5: No. 3 Bishop Ryan 9, No. 1 Velva 8

Game 6: No. 2 Surrey 7, No. 3 Bishop Ryan 4

Surrey is Region 6 Champion

REGION 7 BRACKET (PDF)

REGION 7 PAIRINGS & SCHEDULE

Monday, May 23 at Makoti, N.D.

Game 1: No. 4 Kenmare/Bowbells/Burke Central 15, No. 5 Stanley 5

Game 2: No. 2 Renville County 9, No. 3 Lewis & Clark/Parshall 0

Game 3: No. 1 Des Lacs/Burlington 12, No. 4 Kenmare/Bowbells/Burke Central 2

Game 4: No. 5 Stanley 11, No. 3 Lewis & Clark/Parshall 9

Tuesday, May 24 at Makoti, N.D.

Game 5: No. 1 Des Lacs/Burlington 7, No. 2 Renville County 6 (8 inn.)

Game 6: No. 4 Kenmare/Bowbells/Burke Central 12, No. 5 Stanley 11

Game 7: No. 2 Renville County 12, No. 4 Kenmare/Bowbells/Burke Central 4

Wednesday, May 25 at Makoti, N.D.

Game 8: No. 2 Renville County 1, No. 1 Des Lacs/Burlington 0

Game 9: No. 1 Des Lacs/Burlington 14, No. 2 Renville County 4

Des Lacs/Burlington is Region 7 Champion

REGION 8 BRACKET (PDF)

REGION 8 WEB STREAM - HETTINGER YOUTUBE CHANNEL

REGION 8 PAIRINGS & SCHEDULE

Monday, May 23 at Mirror Lake Ballpark (Hettinger, N.D.)

* Times listed are local times  

Game 1: No. 4 Beulah 13, No. 5 Hettinger-Scranton 3 (5 inn.)

Game 2: No. 3 Washburn/Wilton/Center-Stanton 6, No. 6 Heart River 2

Game 3: No. 4 Beulah 12, No. 1 Hazen 7

Tuesday, May 24 at Mirror Lake Ballpark (Hettinger, N.D.)

Game 4: No. 2 Shiloh Christian 4, No. 3 Washburn/Wilton/Center-Stanton 3

Game 5: No. 1 Hazen 1, No. 6 Heart River 0

Game 6: No. 5 Hettinger-Scranton 4, No. 3 Washburn/Wilton/Center-Stanton 1

Game 7: No. 4 Beulah 4, No. 2 Shiloh Christian 3

Wednesday, May 25 at Mirror Lake Ballpark (Hettinger, N.D.)

Game 8: No. 1 Hazen 10, No. 5 Hettinger-Scranton 3

Game 9: No. 1 Hazen 10, No. 2 Shiloh Christian 6

Thursday, May 26 at Mirror Lake Ballpark (Hettinger, N.D.)

Game 10: No. 4 Beulah 11, No. 1 Hazen 1 (5 inn.)

Beulah is Region 8 Champion